Následky COVID-19 a psychická rekonvalescencia

Nachádzame sa niečo vyše roka od prvých potvrdených prípadov a dochádzame do situácie, kedy je potrebné sa zaoberať následkami ochorenia COVID-19.

LONG COVID a psychická rekonvalescencia

covid-19 a psychická rekonvalescenciaMnoho ľudí sa cíti lepšie už po pár dňoch alebo týždňoch po prekonaní tohto ochorenia, avšak nájdu sa aj ľudia, ktorým rekonvalescencia trvá aj 12 týždňov. Tieto dlhodobé následky neformálne označujeme ako „LONG COVID“.

Medzi takéto príznaky patria bolesti hlavy, únava, dýchavičnosť , strata čuchu, strata chuti, svalová slabosť , vyššia teplota tela, nespavosť, búšenie srdca, a kognitívne poruchy (problémy s pamäťou a koncentráciou) a depresívne či úzkostné stavy.

Prebiehajúca pandémia a izolácia v našich domovoch je ďalším stresujúcim faktorom, ktoré zreteľne ovplyvňujú rekonvalescenciu po tomto ochorení. V tejto situácií sa preto odporúča, počúvať svoje telo, ktoré je našim najlepším sprievodcom, ako sa cítiť lepšie. Fyzické následky po ochorení spôsobujú aj psychický nepokoj, ktorý je niekedy ťažšie liečiť. Sme zvyknutý, že na bolesť hlavy si dáme tabletku, ktorá potlačí fyzický prejav. Čo však psychická rekonvalescencia po ochorení?

Spánok

covid-19 a psychická rekonvalescenciaVieme, že spánok je jeden z dôležitých faktorov zdravia. Ak vám pretrváva po ochorení vyčerpanosť, je dôležité zmapovať koľko spánku vlastne máte. Či je tento spánok dostatočne kvalitný, či sa nevyskytujú problémy so zaspávaním a pod.

Spánok je čas, kedy náš imunitný systém a mozog robí tú najdôležitejšiemu prácu. V prípade, že kvalita spánku je nedostatočná je narušený dôležitý aspekt obnovy tela, aby ste odolali ľahšie ďalšiemu stresu. Ak teda identifikujete určité nedostatky v tejto oblasti, pokúste sa pracovať na spánkovej hygiene. Vyvetrajte si pred tým, než si ľahnete do postele. Nepoužívajte pred spaním telefón, nepite kofeín, odstráňte akékoľvek rušivé elementy zo spálne a optimálne spite minimálne 8 hodín.

Pohyb

Ďalšou dôležitou súčasťou rekonvalescencie a nadobudnutím duševného pohodlia je určite pohyb. Opätovný návrat k pohybovým činnostiam, ktoré boli súčasťou nášho pred-covidového obdobia môže byť veľkou a náročnou výzvou. Mali by sme brať na vedomie, že náš športový výkon nebude úplne rovnaký ako pred ochorením. Začať s aktivitou by sme teda mali pomaly a netlačiť na výkon. Viac si všímať malé pokroky a oceňovať sa za ne. Keďže telo má schopnosť si pamätať, vie sa rýchlejšie dopracovať na rovnakú úroveň kde ste skončili.

Určite môžu byť pre vás veľmi nápomocné rôzne aplikácie v mobile, ktoré perfektne mapujú vaše aktivity a zaznamenávajú váš výkon. V nich prehľadne uvidíte ako sa pomaly, postupne a efektívne dostávate k svojmu cieľu.

Stále však platí, počúvajte svoje telo a odvďačí sa vám aj psychika! Ak máte pocit dýchavičnosti, závrate a pod., buďte opatrný. Radšej spomaľte a dajte si kratšiu pomalú prechádzku po okolí. Aj rôzne výskumy potvrdzujú, že chôdza pomáha k psychohygiene. Skúste aj iné aktivity ako napríklad joga či pilates.

Dýchacie cvičenia

Dôležitou súčasťou rekonvalescencie sú dýchacie cvičenia, ktoré pomáhajú trénovať pľúca. Tie si počas tohto ochorenia vytrpeli najviac. Dychové cvičenia patria aj k efektívnym technikám v psychoterapii. Môžete využiť rôzne nahrávky prípadne navštíviť odborníka, s ktorým sa budete venovať tréningu pomalého a kontrolovaného dýchania.

Ak však naďalej pretrvávajú respiračné príznaky, mali by ste si dopriať oddych a načerpať dostatok energie. Už je na vás akou formou si oddych doprajete, či už počúvaním hudby, čítaním knižiek alebo len leňošením na gauči.

Dôležité je aj počúvať seba samého, svoje aktuálne potreby a venovať sa činnostiam, ktoré sa vám spájajú s pozitívnymi pocitmi. Zo skúsenosti vieme, že ak priveľmi tlačíme na pílu, celú situáciu viac zhoršíme. Preto si radšej doprajte dostatok času na dôslednú obnovu tela a duše.

Odborná pomoc

Nepodceňujte však vašu situáciu a ak máte obavy ohľadne vášho zdravotného stavu, neváhajte kontaktovať lekára. V prípade, že vám toto ochorenie alebo pandemická situácia narušila vaše každodenné fungovanie, obráťte sa na psychológa. Ten vám pomôže nájsť opätovnú rovnováhu a kvalitu života.

 

error: Obsah je chránený!