Ako sa vyhnúť stresu z COVID-19

Ponúkame vám pár krátkych rád ako sa vyhnúť stresu v dnes tak ťažkých časoch spôsobených obavami zo šírenia korona vírusu, resp. ochorenia COVID-19.

1. Kvalitný spánok

spánok pomáha odbúrať stresJedným z dôležitých faktorov je dopriať si kvalitný spánok (7-8 hodín). To, že ste aktuálne viac doma neznamená, že nepotrebujete kvalitne a dostatočne spať. Zdravý spánok udržiava náš imunitný systém v rovnováhe.

Ak nemáte dostatočný spánok ste náchylnejší a vaše telo nemá stopercentnú schopnosť brániť sa voči chorobám. Možno ste si všimli, že po nočnej „žúrke” ste zimomraví, bez nálady a nedokážete sa poriadne sústrediť. Aj to sú vedľajšie dôsledky nedostatku spánku, ktoré následne ovplyvňujú naše zdravie a každodenný chod.

2. Cvičenie

Cvičte aj doma (yoga, pilates, online kurzy a pod.). Aj 15 minút je viac ako nič. Nezabúdajte sa starať o seba aj fyzicky. Nesiahajte po alkohole, cigaretách, či iných nerestiach s cieľom zvládnuť alebo vyhnúť sa svojim emóciám.

Asi nemusíme opakovať, že aj počas cvičenia sa vyplavujú z tela aj hormóny – endorfíny, ktoré nám zlepšujú náladu.

Doposiaľ sme mali vždy výhovorky prečo necvičiť (nemám čas, fitko je ďaleko a pod.). Dnes, práve v tejto neľahkej dobe, nám internet umožňuje aj v pohodlí domova absolvovať rôzne kurzy alebo lekcie. Ak zapracujete do svojho režimu aj pár minút cvičenia denne,  rozširujete si tak aj ďalšie možnosti zdravých návykov (napr. strava).

3. Rituál

Vytvorte si svoj rituál. Rituál je niečo, čo nás vie nakopnúť do dňa, prípadne nám ten deň spríjemniť. Určite už teraz máte nejaký svoj rituál, ktorý robíte niekoľko rokov (napr. ranná káva). Možno je správny čas si svoj „repertoár“ rozšíriť. Buďte kreatívny. Čaj o piatej na balkóne? Večerné šantenie s deťmi? Len tak si na chvíľu sadnúť, dýchať a byť?

rituál pomáha odbúrať stresVyužite čas a priestor na nabitie si dňa vecami, ktoré vás napĺňajú. Budovaním si rituálov si nie len spríjemňujete deň, ale i pestujete mentálnu stabilitu.

Pri zapracovaní si rituálov do svojho režimu je nutné si aj daný rituál zapamätať. Vytvorte si pripomienky, ktoré budete mať na očiach alebo si nastavte budík na vašom telefóne. Pri pravidelnom opakovaní sa rituál zautomatizuje a nebudete potrebovať žiadne pripomienky. Čo môže byť efektívne práve keď sa vrátite do bežného fungovania.

4. Dobrá nálada

Aktívne pracujte na vašej dobrej nálade. Pozerajte svoje obľúbené seriály, čítajte knihy, rozprávajte sa so svojou polovičkou alebo deťmi. Tak ako sa vieme nakaziť negatívnymi informáciami tak sa vieme nakaziť aj optimizmom.

5. Hovorte o tom s vašimi deťmi

Aj deti vnímajú nervozitu rodičov. Upokojte ich zdieľaním, že im nebezpečie nehrozí, no treba sa chrániť, tak ako je nutné chrániť babičku, dedka a ostatných. Zdieľajte to „jazykom“ primeraným veku vášho dieťaťa. 5-ročné dieťa asi nebude rozumieť medicínskej terminológií :-). Hovorte o tom so svojimi deťmi, a využite pri tom vašu detskú fantáziu.

6. Myšlienky pod kontrolou

Úzkosť pramení práve z našich myšlienok. V momente ako vnímate, že máte negatívne myšlienky odožeňte ich tým, že začnete robiť aktivitu, ktorá vás baví.

Jednou z vhodných techník ako odpútať našu myseľ od negatívnych myšlienok je napr. využiť všetky zmysly. Zastavte sa na 5 minút a všimnite si čo vidíte, cítite, počujete, čoho sa hmatom dotýkate, akú chuť cítite v ústach.

7. Brušné dýchanie

brušné dýchanie pomáha odbúrať stresÁno, zo stresu sa dá aj vydýchať. Určite ste si všimli, že keď ste v strese váš dych je plytší a rýchly. Účinnosť tejto techniky nie je len v samotnom dýchaní, ale i v zameraní pozornosti a všímaní si ako dýchame, čo sa deje s našim telom a pod. Toto dýchanie vykonávame nádychom do brucha.

Túto techniku je vhodné vykonávať aspoň 2-krát za deň. Pohodlne si ľahnite na chrbát (časom je možné vykonávať aj v sede). Položte si jednu ruku na hrudník a druhú na brucho. Zamerajte sa na nádych do brucha tak, aby sa brucho zodvihlo, avšak hrudník sa nadvihol čo najmenej (ruka na bruchu sa zodvihne, ruka na hrudníku ostane pokiaľ možno bez pohybu). Na chvíľu zadržte dych a opäť pomaly vydýchnite. Neponáhľajte sa toto dýchanie by malo byť pomalé!

8. Hobby, koníčky

Venujte sa vašim koníčkom. Presádzajte kvety, čítajte knihy, pozerajte seriály, pretrieďte si vašu zbierku známok. Nemáte žiadny koníček? Tak si ho vytvorte alebo sa vráťte k činnostiam, ktoré ste robili pred 10 rokmi. Môže to byť naozaj čokoľvek, hlavne nech je to vaše. To čo vás teší, nabíja a nerobíte to nasilu a len preto, že to robí aj vaša kamoška. Nezabudnite si upevňovať tieto koníčky aj po pandémii!

9. Informačná diéta

Naordinujte si informačnú diétu. Dnes je obrovská záplava rôznych informácií o aktuálnom dianí s korona vírusom, resp. ochorením COVID-19. Špeciálne vysielania, programy, kde sa pozriete vidíte a počujete len informácie o pandémii. Byť informovaný je dôležité, avšak obmedzte prísun týchto informácií a hlavne používajte len overené zdroje. Vyhraďte si na to len nejaký čas počas dňa napr. 15 minút.

10. Komunikácia s blízkymi

Komunikácia s blízkymi v tejto dobe? Aj keď s nimi neviete byť osobne, využime technológie práve k tomu, aby ste boli v kontakte s vašim okolím. Je mnoho aplikácií, ktoré nám umožňujú aj vidieť nášho komunikačného partnera na obrazovke. Pozor, aby sa sociálne siete nestali práve vašou závislosťou. Dajte si svoj limit, koľko času denne strávite na týchto „požieračoch času“.

Emócie nikdy nie sú problém! Strach, stres, zmätok, panika sú pocity, ktoré sú v aktuálnej situácii bežné. Tieto emócie nie je zdravé potláčať alebo im priveľmi podľahnúť. Ak vás vaše emócie zaplavia môžu ovplyvniť vaše konanie. Zdieľajte vaše pocity s vašimi blízkymi. Buďte autentický. Je prirodzené, že v tejto situácií má obavy asi každý z nás. Možno vás prekvapí, ak zistíte, že váš partner to pociťuje rovnako. Nezabudnite, že na to nie ste sami.

11. Odborník online

Ak však pociťujete silné úzkosti, stres, prípadne potrebuje len poradiť, využite možnosti odbornej konzultácie prostredníctvom psychologického poradenstva online. Psychológ vám vie pomôcť s vašimi ťažkosťami a môže vás nasmerovať k vášmu cieľu, cítiť sa lepšie.

 

 

 

error: Obsah je chránený!